Krótkie kurtki ze skóry naturalnej i eko

Zarówno kurtki, jak i płaszcze skórzane cieszą się dużą popularnością przez okrągły rok – szczególnie wczesną wiosną i jesienią, kiedy dni są deszczowe i chłodne. Ale w tym sezonie będzie się można nimi „legalnie” cieszyć również zimą – w tym roku królowały na większości wybiegów, gdzie prezentowano kolekcje zimowe.

Co tak zachwyca w kurtach skórzanych? Przede wszystkim fakt, że dzięki naturalnej skórze lepiej zatrzymują ciepło, a jednocześnie pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Dodatkowo wyroby skórzane są niezwykle trwałe, np. skórzana kurtka może służyć swojemu właścicielowi nawet przez kilka sezonów (i nigdy nie wychodzi z mody).

Obecnie w sklepach można znaleźć kurtki wykonane przede wszystkim ze skór naturalnych (wyroby krajowe oraz eksportowane z zagranicy, głównie z: Francji, Włoch i Hiszpanii), ponieważ cieszą się one większą popularnością wśród klientów (ze względu na swoje właściwości), choć ich ceny w niektórych przypadkach wywołują zawrót głowy.

Długość kurtek skórzanych zależy przede wszystkim od wieku właściciela. Młodzi wolą krótsze, oryginalne fasony. Natomiast starsi wybierają modele nieco dłuższe, zwykle klasycznie skrojone.

Wśród pań największą popularnością cieszą się dłuższe kobiece kurtki lub płaszcze z futrzanymi wstawkami (zwykle umieszczonymi na kołnierzu/kapturze oraz rękawach) – czasem odpinanymi. Panowie natomiast najczęściej wybierają uniwersalne kurtki z odpinanymi ocieplaczami, dzięki czemu mogą je nosić zarówno mroźną zimą, jak i kapryśną wiosną oraz chłodną jesienią.

Ostatnimi czasy kurtki skórzane (zarówno wykonane ze skóry naturalnej, jak i sztucznej) zyskały również uznanie wśród młodzieży. Najpopularniejszy fason to krótkie kurteczki w różnych kolorach, zapinane na zamek, ze ściągaczami u dołu, na rękawach i kołnierzu, świetnie pasujące zarówno do jeansów, jak i do spódniczki.

Jeśli mowa o kurtkach skórzanych, trzeba wspomnieć, że hitem tego sezonu będą tzw. kurtki pilotki – krótkie kurtki skórzane z wielkim kołnierzem, podszyte ocieplaczem z tzw. misia, zapinane na ukośnie wszyty zamek (choć nie jest to regułą) oraz zakończone grubym skórzanym pasem. Pilotki mają różne kolory, choć przeważają tu odcienie brązu i czerń (kolor ocieplacza zwykle kontrastuje z kolorem skóry, tak więc, jeśli np. kurtka ma kolor czarny to ocieplacz biały, itd.). Całość przywodzi nieco na myśl styl rockowy. Świetnym dodatkiem do kurtki pilotki są ciężkie buty w stylu militarnym lub kozaki na wysokim obcasie (jeśli mowa o modzie damskiej).

Zakup płaszcza/kurtki skórzanej to inwestycja na kilka sezonów – choć ceny na pierwszy rzut oka mogą odstraszać potencjalnego klienta, to po dokładnym rozważeniu wszystkich za i przeciw, z pewnością okażą się mądrym wyborem. Sumując bowiem pieniądze, wydawane co roku na zakup kurtki zimowej, okazuje się, że koszty są znacznie wyższe, niż przy zakupie kurtki skórzanej, którą można nosić przez kilka lat niezależnie od pory roku.