Młodzieżowe fasony kurtek uniwersalnych

Zima zbliża się wielkimi krokami, a ty nadal nie masz kurtki? Chyba nie lubisz marznąć? Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest szybka wizyta w galerii handlowej, gdzie w sklepach aż roi się od różnych fasonów zimowych kurtek i płaszczy, wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Podstawowe pytanie – wolisz płaszcz, czy kurtkę? Jeśli płaszcz to bardziej elegancki, czy codzienny? Jeśli kurtka to bardziej sportowy model, czy na kurtka każdą okazję? Jaka długość cię interesuje? Czy kolor ma dla ciebie duże znaczenie? Te i inne pytania musisz zadać sobie zanim wyjdziesz z domu (choć niektórzy preferują raczej spontaniczne zakupy – tzn. zamiast szukać konkretnego fasonu i koloru kurtki/płaszcza, wchodzą do sklepu, zbierają z wieszaków kurtki/płaszcze, które im się podobają, przymierzają i kupują ich zdaniem najlepsze).

Co będzie modne w tym sezonie?

Jeśli chodzi o młodzieżową modę damską to królować będą przede wszystkim płaszczyki skrojone na lata 60. i 80., skórzane kurtki oraz ponadczasowe kurtki puchowe, czasem zwane bombkami (wydaje się, że najcieplejsze kurtki zimowe na rynku, choć poważna konkurencje w tym roku będą stanowić futra i kożuszki). Młodzieżowa moda męska jest bardzo podobna do zwyczajnej mody męskiej – królować będą płaszcze i kurtki z dwoma rzędami guzików oraz krótsze kurtki (zarówno skórzane, jak i sportowe).

Jeśli chodzi o modę młodzieżową, projektanci często dają się ponieść wyobraźni i pozwalają sobie na wiele ekstrawagancji. Kurtki charakteryzują się tu przede wszystkim wielkimi, rozłożystymi kołnierzami i kapturami, ciekawymi wykończeniami oraz oryginalnym zapinaniem. Do łask powróciły także dawno zapomniane budrysówki (dwurzędowe kurtki zwykle w niedopasowanym rozmiarze zapinane na cztery kołeczki).

Kolory

Dziewczęta powinny pokusić się o wesołe fasony przywołujące na myśl modę lat 60.-80. w związku z czym dozwolone są wszelkie groszki i paseczki. Tej zimy królować będą barwy ziemi: od czerni, poprzez brązy, łamane żółcie, beże i zielenie. Popularność zyskać mają również granaty i ponadczasowa czerwień, której ostrość powinna rozświetlać szare, zimowe ulice. Chłopcy powinni wybierać modnie skrojone czarne bądź szare płaszcze, które nigdy nie wychodzą z mody oraz parki – dłuższe kurtki z kapturem wykończonym futerkiem, głównie w kolorze oliwkowym, czarnym i brązowym.

Bardzo charakterystycznym elementem zimowego stroju są dodatki, szczególnie ekstrawaganckie wśród młodzieży. Na szczególną uwagę chłopców będą zasługiwać rękawiczki (im bardziej kolorowe i większe tym lepiej) i czapki: pilotki, kaszkiety, berety, zwykłe wełniane, z daszkiem, itd. Dziewczyny natomiast powinny skupić się raczej na szalikach (na szczególną uwagę będą zasługiwały te ręcznie robione na drutach lub szydełku), chustach (których wzory powinny ożywiać nieco strój) i nausznikach (które w tym sezonie będą robić prawdziwą furorę).