Ocieplane damskie płaszczyki, grzybki, palta

Zima to okres, w którym stawia się na funkcjonalność, tzn. kurtki zimowe powinny przede wszystkim chronić przed zimnem, a dopiero później dobrze wyglądać. Kto jednak powiedział, że funkcjonalność i styl nie może iść ze sobą w parze?

W Polsce kobiety mają duże pole do popisu, jeśli chodzi o modę również zimą, która trwa tu dobrych parę miesięcy.

Zimą główne miejsce w kobiecej szafie, obok swetrów i kolorowych rajstop, zajmują kurtki i płaszcze. Jako że w tym sezonie projektanci postawili przede wszystkim na elegancję, płaszcze nieco zdominowały ciepłe, puchowe kurtki. Jakie płaszcze będą najmodniejsze tej zimy? Przede wszystkim te skrojone na styl lat 60. i 80., przyozdobione falbanami (ale uwaga! falbany zmieniają symetrię sylwetki i często pogrubiają, dlatego nie do każdej figury będą one pasowały) i wielkimi kołnierzami. Jeśli chodzi o kolory to dominować będą przede wszystkim barwy ziemi: brązy, beże, zielenie i czerń, ale projektanci dla odmiany proponują również błękit i czerwień (może, aby rozweselić szary, zimowy świat?).

Hitem sezonu w modzie kobiecej będą futra (również te ekologiczne) oraz kuse kożuszki, pasujące zarówno do spodni, jak i sukienek oraz niezawodnych kozaków na wysokim obcasie. Odważną propozycją są aplikacje i nadruki w stylu zwierzęcym, tzn. wszelkie „dzikie” cętki i paski. Nie należy jednak przesadzać, jeśli posiadasz futerko w lamparcie cętki, nie dobieraj do niego butów i torebki o tym samym wzorze – będzie to wyglądać śmiesznie i żenująco. Zdecyduj się raczej na dodatki w kolorze brązowym, beżowym lub ewentualnie czarnym.

Projektanci przewidują, że w tym sezonie wielką popularnością cieszyć się będą również ciepłe, skórzane kurtki, wśród których hitem będą tzw. kurtki pilotki. Jakie charakterystyczne cechy można wymienić, wspominając o tego typu kurtkach? Przede wszystkim ich rockowy styl – głównie czarna skóra z grubym ocieplaczem z „misia” (najlepiej w kolorze kontrastującym z kolorem skóry), wielki kołnierz, ukośny zamek, a całość zwieńczona na dole grubym, skórzanym paskiem. Ktoś może powiedzieć, że to nie jest przecież elegancki styl, jaki tegoroczny sezon ma promować. Cóż z tego, jeśli tego typu kurtka posiada wiele innych zalet – główne z nich to: skuteczna ochrona przed chłodem i oryginalny, nieco drapieżny wygląd.

Lepiej wybrać płaszcz, czy kurtkę? Wszystko zależy od twojego charakteru, jeśli lepiej czujesz się w eleganckich i stylowych ubraniach, powinnaś wybrać płaszcz, jeśli natomiast wolisz luźne, raczej sportowe ubrania, powinnaś zdecydować się na kurtkę. Tak naprawdę wybór zależy tylko od ciebie. Jeśli masz się źle czuć w swoim zimowym ubraniu (które jednak będzie ci służyło przez dosyć długi okres czasu) to z niego zrezygnuj… W końcu najważniejsze jest, aby dobrze się czuć w tym, co ma się na sobie – pierwsza i podstawowa zasada mody (zapamiętać!).